Big Five safari i Madikwe
Tag på spændende safariture blandt ’The Big Five’, og forkæl dig selv på det luksuriøse Thakadu River Camp.
Vores passionerede rejseeksperter har designet dette rejseforslag til inspiration.
Du bestemmer afrejsedato, antal dage og indhold. Dette er et eksempel på, hvordan en rejse kan se ud.
10 dage fra kr. 22.400
Pris pr. person ved 2 voksne
Denne rejse byder på storbyferie i Johannesburg og den ultimative safarioplevelser og ren afslapning på den dejlige Thakadu River Camp. Din rejse starter i den summende metropol Johannesburg, hvor du tilbringer et par dage, inden du rejser videre til Madikwe Game Reserve. Her venter dig masser af spændende game drives med erfarne guides, hvor du blandt andet har mulighed for at møde elefanten, løven, bøflen, leoparden og næsehornet – også kendt som ’The Big Five’. Der er også rig mulighed for at komme helt ned i gear og slappe af på Thakadu River Camp i rolige og afslappende omgivelser. Der venter dig kort sagt et helt fantastisk safarieventyr.
Vi vil elske at hjælpe dig med din drømmerejse
Ring til os på 70125011
Telefonen er åben hverdage kl. 9-17.

Vi CO2-kompenserer for din rejse

Der er mange gode miljø-projekter, som vi gerne vil støtte. Men effekten bliver ganske enkelt større, ved at vi vælger at fokusere på ét projekt. Når du rejser med MyPlanet kompenserer vi derfor for dit CO2-udslip i forbindelse med rejsen ved at støtte projektet ”Jacundá REDD+” i Brasilien. Projektet tilhører organisationen South Pole (www.southpole.com), som varetager en lang række bæredygtighedsprojekter verden over.
Projektet, vi støtter, ligger i den brasilianske stat Rondônia i Amazonas. Stedet er rigt på biodiversitet og hjem for hundredvis af dyre- og plantearter. Store dele af regnskoven i området er dog i fare, da bønder i årtier har ryddet skoven, for at gøre plads til landbrug. Desuden har levevilkårene og økonomien i mange året været trykket, og mange lokale samfund er meget sårbare. Projektet "Jacundá REDD+" giver de lokale mulighed for at få en indkomst ved at opbygge en forsyningskæde for lokale produkter, der ikke er relateret til tømmer. Det kunne for eksempel være gummi, acai og paranødder. Projektets mål er desuden at beskytte 35.000 hektar regnskov fra fældning samt at etablere yderligere 95.000 hektar beskyttet skov. Der afholdes også workshops for lokale kvinder og unge med fokus på sundhed, biodiversitet og lederskab. Dette skal ruste disse ellers meget udsatte befolkningsgrupper bedre til fremtiden.
Det ikke kun socialt, projektet bidrager positivt til en bæredygtig udvikling. Samlet set bidrager projektet nemlig med en reduktion i CO2-udslippet på 140.290 ton per år. Vil du vide mere om projektet, kan du klikke her.
Når du rejser med MyPlanet, kompenserer vi for dit CO2-forbrug på rejsen ved at bidrage til projektet ”Jacundá REDD+”, og samlet set gør kompensationen en stor forskel, idet MyPlanet årligt bidrager til en fjerdedel af projektets CO2-reduktion.
Eksempler på CO2-udslip
En rejsende med MyPlanet udleder i gennemsnit 5 ton CO2 på sin rejse, hvilket udgør cirka en tredjedel af en danskers gennemsnitlige CO2 forbrug på et helt år.
Her kan du se nogle eksempler på, hvor meget CO2 en typisk MyPlanet rejse udleder:
Australien - 24 dage - 2 indenrigsfly = 7,45 ton CO2
New Zealand - 24 dage = 7,4 ton CO2
USA - 20 dage - 1 indenrigsfly = 4,25 ton CO2
Canada - 17 dage - 1 indenrigsfly = 3,55 ton CO2
Sydafrika - 12 dage - 2 indenrigsfly = 4,15 ton CO2
Big Five i Madikwe
Rejsen dag for dag
Dag 1: Afrejse fra Danmark
Dag 2: Ankomst til Johannesburg
Dag 3: Johannesburg og cykeltur i Soweto
Dag 4: Johannesburg - Madikwe
Du indlogeres på Thakadu River Camp, som vil være din base de næste fem dage. Her venter en perlerække af spændende game drives og afslappende stunder i de skønne omgivelser på lodgen.
Dag 5 – 8: Safari i Madikwe fra Thakadu River Camp
Der tilbydes dagligt to gamedrives fra lodgen med erfarne og veluddannede rangere, der tager dig med ud i bushen på jagt efter The Big Five. Læg også mærke til det rige fugleliv i Madikwe, som vil imponere selv den, der ikke har den store interesse for fugle. Med fem dage til rådighed får du rig mulighed for at opleve magien i den afrikanske bush. Nyd disse dage fyldt med spændende natur- og dyreoplevelser og afslapning på lodgen.
Dag 9: Afrejse fra Madikwe mod Danmark
Dag 10: Ankomst til Danmark.
Priseksempel
10 dage fra kr. 22.400
Pris pr. person ved 2 voksne
Lavsæson: fra kr. 22.400 pr. person ved 2 voksne
Tillæg i højsæson: ca. 2.000 - 5000 pr. person*
*Højsæson omfatter de mest populære tidspunkter at besøge destinationen på som i ferier, ved højtider, og når klimaet er bedst.
- Flyrejse Danmark - Sydafrika t/r
- Lufthavnsskatter- og afgifter
- Personlig modtagelse i lufthavnen
- Transport fra Johannesburg lufthavn-hotel t/r
- 2 nætter på hotel i Johannesburg inkl. morgenmad
- Heldagscykeltur i Soweto
- Privat transport fra Johannesburg til Thakadu River Camp t/r
- 5 nætter på Thakadu River Camp inkl. alle måltider samt 2 safariaktiviteter pr. dag
- Administrationsgebyr og konkursdækning i henhold til rejsegarantifonden
- Fuld CO2-kompensation
- Dansk indenrigstilslutning
- Afbestillingsforsikring
- Rejseforsikring
Rejsens varighed og indhold kan naturligvis tilpasses helt efter dine ønsker. Det samme kan rejsemåden og antallet af rejsedeltagere. Snak med en rejsekonsulent om mulighederne.
Kundernes oplevelser
Relevante udflugter på rejsen
Flere rejseforslag
Vi vil elske at hjælpe dig med din drømmerejse
Ring til os på 70125011
Telefonen er åben hverdage kl. 9-17.
