Hike & Drive i New Zealand
New Zealands bedste vandreture, hyggelige B&B's og kørsel i firehjulstrækker. Det får du på denne spændende rejse til New Zealand med fokus på naturen.
Vores passionerede rejseeksperter har designet dette rejseforslag til inspiration.
Du bestemmer afrejsedato, antal dage og indhold. Dette er et eksempel på, hvordan en rejse kan se ud.
28 dage fra kr. 39.500
Pris pr. person ved 2 voksne
Dette er en rejse, der kombinerer en kør-selv-tur (4WD) med vandreoplevelser. Du oplever ukendte sider af New Zealand, vidt forskellige landskaber på både nord- og sydøen og bor de mest vidunderlige steder.
Flotte vandreture
Den new zealandske natur opleves bedst til fods, og på denne kør-selv-tur er der mulighed for kortere eller længere vandreture, og de kræver for det meste kun, at du er i almindelig god fysisk form. Vandreturene er en dejlig afveksling til dagene i bil, og da der ydermere overnattes flere nætter på hyggelige B&Bs, er der god tid til at nyde og opleve. Vandreturene kan kategoriseres mellem 1-4, hvor 1 er lettest og 4 sværest. Se dag til dag programmet for nærmere detaljer om turen.
Off the beaten track
Det særlige ved denne kør-selv-tur er også, at du kommer "off the beaten track" og kommer steder, som de lokale anbefaler. Du bliver udstyret med gode kort og en meget detaljeret kørselsvejledning, så selv i de afsidesliggende områder kan du ikke køre forkert. Når du får bilen udleveret, får du desuden en gennemgang af ruten. Vandreturene er også detaljeret beskrevet i det materiale, du får udleveret, og da de som regel er godt afmærket, kan du trygt begive dig ud i naturen.
Med hensyn til overnatning kan du vælge mellem "value" og "standard", og her har vi taget udgangspunkt i "standard."
Kort
Rejsen dag for dag
Dag 1-2: Til New Zealand via Østen
Dag 2: Mellemlanding i Østen. Det også er muligt at gøre ophold nogle dage inden rejsen går videre til New Zealand.
Det er muligt at gøre stop i Bangkok, Singapore eller Hong Kong.
Dag 3: Auckland
Dag 4: Auckland - West Coast - Coromandel
Dag 5: Coromandel-halvøen
Vandring: ca. 3-4 timer af Coromandel Coastal Walkway (Niveau 2).
Dag 6: Coromandel - Whangamata
Vandring: Wenthworth Falls Track, ca. 2,5 time (Niveau 2), eller vælg en rute af længere eller kortere varighed.
Dag 7: Whangamata - Rotorua
Dag 8: Rotorua/Te Urewera National Park
Vandring: Whirinaki Waterfall Track, 3-4 timer (Niveau 2).
Dag 9: Rotorua - Taupo - Tongariro National Park
Dag 10: Tongariro National Park
Vandring: Tongariro Alpine Crossing, 8-10 timer (Niveau 4). Vandreturen skal bookes i forvejen.
Dag 11: Tongariro NP - Whanganui NP - Wellington
Dag 12: Wellington - Marlborough Sound - Queen Charlotte Sound
Dag 13: Queen Charlotte Sound
Vandring: Queen Charlotte Track, ca. 2-3 timer (Niveau 2).
Dag 14: Queen Charlotte Sound - Nelson - Abel Tasman National Park
Dag 15: Abel Tasman National Park
Vandring: Abel Tasman Coast Track, ca. 4 timer (Niveau 1-3).
Dag 16: Abel Tasman NP - Paparoa NP/Punakaiki
Dag 17: Punakaiki
Vandring: Pororari River Track, ca. 3 timer (Niveau 2).
Dag 18: Punakaiki - Westland NP/Franz Josef
Dag 19: Westland NP - Haast Pass - Wanaka
Vandring: Vandring til toppen af Mount Iron, ca. 1,5 time (Niveau 1).
Dag 20: Wanaka - Mt. Aspiring National Park
Vandring: Rob Roy Glacier Track, 4-5 timer (Niveau 2-3).
Dag 21: Wanaka - Fiordland NP/Te Anau
Dag 22: Te Anau/Milford Track
Vandring: Guidet Milford Track Day Tour, 5-6 timer (Niveau 2-3).
Dag 23: Te Anau - Milford Sound - Queenstown
Dag 24: Queenstown
Dag 25: Queenstown - Aoraki/Mount Cook National Park
Vandring: Hooker Valley Track, 2-4 timer (Niveau 2-3).
Dag 26: Mount Cook Village - Lake Tekapo - Christchurch
Dagen slutter i Christchurch hvor der er mulighed for en hyggelig afslutning på en fantastisk rejse rundt i New Zealand. Nyd aftensmaden på en af byens mange cafeer eller restauranter.
Dag 27-28: Afrejse mod Danmark
Dag 28: Der er ankomst til Danmark først på dagen.
Du kan evt. også vælge at flyve via Sydney i Australien og tage nogle dage i en af verdens skønneste storbyer.
Priseksempel
28 dage fra kr. 39.500
Pris pr. person ved 2 voksne
Lavsæson: fra kr. 39.500 pr. person ved 2 voksne
Tillæg i højsæson: ca. 5.000 - 8.000 kr. pr. person*
*Højsæson omfatter de mest populære tidspunkter at besøge destinationen på som i ferier, ved højtider, og når klimaet er bedst.
- Flyrejse, Danmark - New Zealand t/r
- Flyskatter
- "Meet & Greet" i lufthavnen samt transport til hotellet i Auckland
- Billeje (Toyota RAV 4 eller lignende firehjulstrækker) inkl. fri km, lovpligtig ansvarsforsikring og detaljeret rutebeskrivelse
- 24 overnatninger på forskellige moteller, hoteller og lodges (3-stjernede)
- Færgetransport mellem Nordøen og Sydøen
- Transfer Coromandel Coastal Walkway
- 2 km vandretur i Tongariro inkl. transfer og guide eller 19 km vandretur i Tongariro inkl. transfer
- Transfer (båd) til Queen Charlotte Track
- Transfer (båd) Abel Tasman national park
- Milford Track dagstur fra Te Anau (nov-mar) eller Doubtful Sound sejltur (apr-okt)
- Administrationsgebyr og konkursdækning i henhold til Rejsegarantifonden
- Fuld CO2-kompensation – læs mere her
- Dansk indenrigstilslutning
- Afbestillingsforsikring
- Rejseforsikring
- Tillægsforsikring for minimering af selvrisiko
Rejsens varighed og indhold kan naturligvis tilpasses helt efter dine ønsker. Det samme kan rejsemåden og antallet af rejsedeltagere. Snak med en rejsekonsulent om mulighederne.
Flere rejseforslag
Book trygt og sikkert med MyPlanet Rejser

Ekspertise
Vi har skræddersyet rejser i mere end 50 år. Med erfaring kommer viden, som vi deler med dig, når du planlægger.

Kendskab til destinationen
Vi tilbyder kun rejser til steder, som vi ved, er sikre, og som Udenrigsministeriet ikke fraråder at rejse til.

Sikkert samarbejde
Vi sikrer at vores partnere har din sikkerhed og sundhed som deres højeste prioritet.

Private alternativer
Vi hjælper dig med at finde indkvartering og oplevelser med mulighed for at holde afstand.

Sikkerhed & sundhed
Alle vores partnere har accepteret vores politik for sundhed og sikkerhed.