Dagstur med Auckland, regnskov og kyst
Denne udflugt kombinerer en byrundtur i Auckland med en vandretur i regnskoven og den rå vestkyst.
1 dag fra kr. 1.270
På denne tur får du virkelig det bedste af to verdener, når du både oplever storbyen og regnskoven på New Zealands Nordø.
Om formiddagen udforsker du, sammen med en dygtig guide, Aucklands største seværdigheder. Du oplever blandt andet Universitetet, byparken The Domain og forstaden Ponsonby, inden turen går over Harbour Bridge til North Shore. Der bliver tid til en kop kaffe inden du fortsætter til toppen af Mount Victoria, hvorfor du har en enestående udsigt over byen.
Om eftermiddagen skal du besøge parken Waitakerer Ranges, som ligger kun 30 km fra Auckland. Alligvel er det som at komme til en helt anden verden med frodig vegetation og brusende vandfald. Forude venter den vilde vestkyst, hvor du får mulighed for at gå en tur på den uspolerede strand og lære mere om områdets historie, natur og dyreliv. Sidste stop på turen er regnskoven, hvor du er omgivet af kæmpestore kauri træer, enorme bregner og fugle i massevis.
Vi vil elske at hjælpe dig med din drømmerejse
Ring til os på 70125011
Telefonen er åben hverdage kl. 9-17.

Kundernes oplevelser
Relevante udflugter på rejsen
Flere rejseforslag
Vi vil elske at hjælpe dig med din drømmerejse
Ring til os på 70125011
Telefonen er åben hverdage kl. 9-17.
